Od czego naprawdę zależą ceny akcji na giełdzie?

Od czego naprawdę zależą ceny akcji na giełdzie?

Pewnie wielokrotnie zastanawialiście się jak najłatwiej zarobić na giełdzie? Oprócz tego, że całkiem niezłym sposobem jest otwarcie domu maklerskiego 🙂 to kolejny w miarę oczywistym rozwiązaniem jest umiejętne prognozowanie trendów rynkowych. Ale jak to zrobić skutecznie, skoro jesteśmy z wielu źródeł bombardowani (często sprzecznymi) informacjami rynkowymi i analizami. Zagłębiamy się co ma się wydarzyć dziś, za godzinę, za chwilę.

Próba przewidzenia, co zrobi Grecja i UE jest jak rzut monetą. Zamiast przewidywać chwilową zmienność rynkową, której nie da się przewidzieć, skup się na długich trendach, które dają najwięcej zarobić. Szukaj zależności, które są prawie pewne. Zależności, które sprawdzają się od kilkudziesięciu lat…

Jedną z tych zależności jest korelacja EPS (czyli zysku na akcję) z ceną akcji/indeksów. Na tytułowym wykresie widać właśnie taką zależność: poziomu indeksu S&P500 (żółta linia) i zysku na akcję S&P500 (biały wykres). Zauważ, że ceny akcji w długim terminie poruszają się zgodnie z zyskami spółek.

Jaki jest więc najpewniejszy sposób na prognozowanie cen akcji? Prognozowanie ich zysków. Nie łudźcie się, że jest droga na skróty. Mam na myśli tu analizę techniczną. To, że wczoraj i w zeszłym tygodniu cena zachowała się taki czy inny sposób nie ma najmniejszego znaczenia dla przyszłego kształtowania się cen akcji. Jak pokazuje historia, liczy się przyszłość, a nie to co było. Naucz się więc prognozować zyski spółek, a mogę Ci powiedzieć z pełnym przekonaniem, że w końcu zawitasz do grona do inwestorów, którzy płacą podatki na koniec roku…

Podziel się

O autorze

Doradca Inwestycyjny, Makler Papierów Wartościowych. Od 04.2017 roku zarządzający ALFA Funduszem Inwestycyjnym Zamkniętym w AgioFunds TFI S.A.

Pokaż wszystkie artykuły autora: Marcin Bogusz

2 comments


  1. Post author
    Marcin Bogusz

    Na stooqu jest P/E, ja pokazałem samo (można powiedzieć) E, czyli EP, a nie ułamek. P/E będzie w długim terminie wahał się w granicach około 10-30, a indeks będzie rósł w nieskończoność, więc tych dwóch parametrów nie można porównywać. Trzebaby z tego wyliczyć jakie zyski są w danym roku ze spółek wchodzących w skład indeksu i wtedy porównać te szeregi.

Comments are closed.