Czy polskiej giełdzie grozi krach?

Czy polskiej giełdzie grozi krach?

Ostatnie wydarzenia w Grecji i w Chinach oraz na rynku surowców skłaniają do rozważań, czy wzorem Chińskich, akcje na rodzimej giełdzie też mogą doświadczyć podobnej przeceny. Aby odpowiedzieć na to pytanie należy zastanowić się, czy na polskiej giełdzie istnieje bańka. Jeśli tak, to wydarzenia w Grecji i w Chinach mogą doprowadzić do jej przebicia i dotkliwych spadków (co najmniej 30%). Jeśli nie ma bańki, to sytuacja w Chinach i w Grecji, nawet jeśli będzie miała negatywne konsekwencje dla światowej (i polskiej) gospodarki, nie powinna przyczynić się do tak znacznych spadków (co nie oznacza, że ograniczone spadki nie będą miały miejsca). Zmianę struktury portfela z agresywnego na defensywny opłaca się przeprowadzić jeśli oczekiwane spadki są w granicach przewyższających 20%-30%. W innym przypadku koszty transakcyjne i ryzyko wybrania nieodpowiedniego momentu stanowią wystarczający argument za tylko lekkim (zwyczajnym, okresowym) dostosowaniem portfela.

Jak sprawdzić czy mamy bańkę na akcjach?

Najłatwiej to zrobić porównując historyczne wskaźniki C/WK. Poniżej zaprezentowałem historyczne wskaźniki C/WK dla wybranych światowych giełd:

Na wykresie WIG20 zaznaczyłem białą linia poziom 1,20 C/WK, który to poziom historycznie całkiem nieźle sygnalizował poziomy atrakcyjne do kupna akcji. Zarówno w 2008 roku, jak i w 2011 opłacało się kupić akcje, gdy C/WK znajdował się w okolicach 1,2. Co interesujące, obecnie C/WK WIG20 wynosi 1,25, więc nie jest to dużo biorąc pod uwagę historyczne poziomy, które w szczycie hossy w 2007 roku wynosiły ponad 4. Trudno więc mówić o bańce na WIG20.

wig20

Kształtowanie się poziomu indeksu WIG20 oraz C/WK WIG20 w latach 2005-2015. Źródło: Bloomberg

Mimo większych wzrostów,podobna sytuacja jest na mWIG40. Obecne wyceny akcji średnich spółek nie są wygórowane biorąc pod uwagę historyczne kryteria.

mwig pbv

Kształtowanie się poziomu indeksu mWIG40 oraz C/WK mWIG40 w latach 2005-2015. Źródło: Bloomberg

Indeks sWIG80 jest jeszcze tańszy. Jego C/WK wynosi blisko 1. Można to tłumaczyć dyskontem w stosunku do dużych spółek ze względu na kapitalizację spółek wchodzących do indeksu.

Porównanie indeksu sWIG80 oraz C/WK sWIG80 w latach 2005-2015. Źródło: Bloomberg

Kształtowanie się poziomu indeksu sWIG80 oraz C/WK sWIG80 w latach 2005-2015. Źródło: Bloomberg

Jeśli chodzi o S&P500 to nie można powiedzieć, że jest tak tanio jak na Polskiej giełdzie. Jeśli szukać znamion bańki, to zdecydowanie łatwiej je dostrzec na S&P500 niż na polskich indeksach. Nie są to jednak jeszcze poziomy krytyczne, niemniej aby utrzymać to tempo wzrostów S&P500, spółki wchodzące w skład indeksu nie mogą negatywnie zaskakiwać tempem poprawy zysków.

spx bv

Kształtowanie się poziomu indeksu S&P500 oraz C/WK S&P500 w latach 2005-2015. Źródło: Bloomberg

Co interesujące, w momencie rozpoczęcia spadków giełdy w Szanghaju, wyceny mierzone wskaźnikiem C/WK w Chinach były niewiele wyższe niż te obecnie notowane w USA i jeszcze daleko im do poziomów z roku 2007.

shcomp

Kształtowanie się poziomu indeksu Shanghai Composite oraz Shanghai Composite C/WK  w latach 2005-2015. Źródło: Bloomberg

Inaczej przedstawia się sytuacja na indeksie Hang Seng China Enterprises Index, który mierzy zachowanie Chińskich spółek, ale notowanych na giełdzie w Hong Kongu. Ten indeks nie wygląda na przewartościowany względem innych indeksów światowych oraz historycznej średniej.

shcei

Kształtowanie się poziomu indeksu Hang Seng China Enterprises Index oraz C/WK Hang Seng China Enterprises Index w latach 2002-2015. Źródło: Bloomberg

Hiszpania była dość atrakcyjnie wyceniona jeszcze w zeszłym roku. Teraz C/WK wynosi 1,42, czyli mniej niż w USA, a więcej niż np. WIG20

ibex

Kształtowanie się poziomu indeksu Ibex oraz C/WK Ibex w latach 1990-2015. Źródło: Bloomberg

DAX jest relatywnie droższy w porównaniu do Hiszpanii i Polski, ale nadal tańszy niż S&P500. Biorąc pod uwagę jednak zakres wahań wskaźnika C/WK (od 1 do 3) to zarówno dalsze wzrosty, jak i spadki są możliwe.

dax

Kształtowanie się poziomu indeksu DAX oraz C/WK DAX w latach 1999-2015. Źródło: Bloomberg

 

Podziel się

O autorze

Doradca Inwestycyjny, Makler Papierów Wartościowych. Od 04.2017 roku zarządzający ALFA Funduszem Inwestycyjnym Zamkniętym w AgioFunds TFI S.A.

Pokaż wszystkie artykuły autora: Marcin Bogusz

4 comments

 1. Sulfernus

  Jesteś w stanie przeprowadzić z pomocą Bloomberga podobna analizę ale opartą na wskaźniku EV/EBITDA? jesten ciekaw czy potwierdzi to wnioski płynące z C/WK

 2. Przemek

  Czy nie mając Bloomberga samemu można takie porównania robić sobie gdzie z free? 🙂 stooq? czy coś innego?


  1. Post author
   Marcin Bogusz

   Za pomocą stooq pl można porównywać tylko C/Z i C/WK spółek i indeksów z polskiej giełdy. Można spróbować na finance yahoo com lub na bloomberg.com. Jeśli na tych stronach nie ma to raczej trudno będzie takie dane bezpłatnie pozyskać :/

Comments are closed.